01 apríl 2019

Štúdium v zahraničí – tisíce možností, stačí nájsť odvahu a odísť.

Otvorte si dvere do sveta štúdiom vo Veľkej Británii

Študovať v zahraničí, v medzinárodnom prostredí, odbor čo ma baví a vytvárať si kontakty z celého sveta, to bolo vždy mojím snom. Chcela som spoznať svet, iné kultúry, a rozšíriť si rozhľad o možnostiach, ktoré mi súčasnosť ponúka. To, čo sa zdalo ako fantázia, sa pred štyrmi rokmi stalo realitou, a dnes mám za sebou už svoju druhú Graduation Ceremony (promócie) v Londýne. Štúdium vo Veľkej Británii nie je až tak nedostupné ako by sa mohlo zdať, a presne to sa snažíme ukázať študentom prostredníctvom mojej práce v poradenskom centre pre vysokoškolské štúdium v Británii – UniLink. Dnes teda nie som len absolventkou britskej univerzity, ale tiež pomáham ďalším študentom zo Slovenska uskutočniť ich sen o štúdiu v zahraničí a uľahčiť im cestu na univerzitu.

Tisíce možností…

Štúdium v Anglicku naozaj ponúka tisíce možností. Tamojšie univerzity ponúkajú okolo 40 000 študijných odborov. Práve vďaka širokej ponuke odborov študenti môžu študovať presne to, čo ich baví, a čo sa veľakrát na Slovensku a ani v Čechách nedá. Ja sama som študovala zaujímavý odbor – BA Music Business and Arts Management. Ako absolvent konzervatória (odbor hudobno-dramatické umenie) som nebola celkom presvedčená o tom, či sa chcem venovať čisto hereckej kariére. Práve odbor na londýnskej Middlesex University spájal moju vášeň pre umenie a zároveň ponúkal biznisové predmety, kde som sa učila o marketingu, či financovaní a rozpočtoch v umeleckom sektore. Počas štúdia som teda zistila, aký rozmanitý môže byť kreatívny priemysel z globálnej perspektívy. Podobne to bolo aj s mojím štúdiom na magisterskom stupni v odbore MSc Innovation Management and Entrepreneurship. Predtým by mi už samotný názov naháňal strach, no keď som pochopila, čo sa na tomto odbore študuje a ako výrazne môže byť podnikanie kreatívne, bola som nadšená a štúdium som si veľmi užila.

Prijímací proces – nemožné? Ani náhodou!

Ak som vás už dostatočne nadchla pre štúdium v Británii, asi sa pýtate, ako sa na takú univerzitu dostať. Prijímací proces nespočíva v písomných testoch, britské univerzity vyžadujú dva hlavné dokumenty, ktoré sa dokladajú k prihláške a to personal statement – motivačný list a reference – odporúčanie od pedagóga. Britské univerzity hlavne zaujíma individuálna osobnosť študenta a tiež dôvod, pre ktorý sa na štúdium hlási a ako svoje skúsenosti plánuje zužitkovať v budúcnosti. Ďalej zaváži priemer z maturity, ktorý akceptujú od 1,5 do 3,0, záleží od odboru a univerzity, a tiež doloženie znalosti z angličtiny.

Mnohé univerzity ako doloženie úrovne angličtiny akceptujú aj maturitu z úrovne B2 a vyššie na známku 1 alebo 2, alternatívne úplne všetky univerzity akceptujú certifikát z anglického jazyka. Pri kreatívnych odboroch je potrebné doložiť portfólio (stačí aj v elektronickej podobe). Študent teda nemusí kvôli prijímaciemu procesu ani len vycestovať.

Hlásim sa – fajn, ale kto to zaplatí?!

Prihlásila som sa a prijali ma… kto to ale zaplatí? Túto otázku si kladú všetci študenti. Málokto vie, že Veľká Británia je najdostupnejšou anglicky hovoriacou destináciou pre vysokoškolské štúdium, a preto je finančne dostupná aj pre slovenských študentov. Britská vláda umožňuje študentom z Európskej únie financovať štúdium formou dostupnej študentskej pôžičky za rovnakých podmienok ako ich majú aj rodení Briti. Školné teda študent spláca až po dokončení univerzity a iba v prípade ak zarába nad tzv. hranicu zárobku, ktorá je stanovená štátom, v ktorom študent zarába. V UK je táto hranica stanovená na 25 000 libier ročného príjmu a na Slovensku je to 15 000 libier. Študent spláca naspäť britskej vláde iba drobnú čiastku z príjmu, ktorý zarába nad určenú hranicu. Pokiaľ nad túto hranicu nezarába, nespláca nič. V Británii sa táto forma financovania štúdia považuje za úplne bežnú a normálnu. Ďalšie náklady spojené so štúdiom (najmä ubytovanie a strava) si väčšina študentov pokrýva samostatne pomocou brigád tzv. part-time jobs, kde je študent schopný zarobiť v priemere 8 libier na hodinu.

Hurá som v Anglicku!

Všetko je vybavené, kufor zbalený, letenka kúpená – hurá smer Veľká Británia! Svoje prvé dni v Londýne si pamätám jasne. Bola to zmes pocitov a nálad. Prvotné nadšenie, adrenalín z nového prostredia a dobrodružstva, ale zároveň aj strach z nepoznaného, smútok za rodinou a chaos z množstva informácií, ktoré som musela spracovať v krátkom čase. Nebola som však prvý a ani jediný medzinárodný študent na univerzite, a preto boli všetci zamestnanci aj starší študenti veľmi pripravení a nápomocní. Na univerzite je prvé týždne pripravený program, ktorý začínajúcim študentom pomáha zorientovať sa a vybaviť všetko dôležité vrátane doktora, či bankového účtu. Aj ďalšia starostlivosť o študenta je zo strany univerzity na špičkovej úrovni – poradia vám s čímkoľvek, od akademického písania a jazyka, až po bývanie či hľadanie brigád a stáží. Postupne sa univerzita stala mojim druhým domovom a útočiskom v rámci akejkoľvek pomoci.  

Počas môjho prvého mesiaca v Anglicku som sa nielen zabývala a naskočila na systém vyučovania, no tiež som si našla prvú prácu a zariadila všetky potrebné formality. Študenti väčšinou prvý rok bývajú na internáte a neskôr si prenajímajú izby v zdieľanom ubytovaní v domoch či bytoch. Vďaka mojim skúsenostiam dnes študentom pomáham aj s hľadaním súkromného podnájmu – najmä v Londýne, ktorý je rozhodne najdrahším mestom na život, no na druhej strane ponúka najviac príležitostí.

Prvú brigádu som si našla v oblasti hotelierstva, a aj keď to nebola práca snov, získala som tam veľa skúseností. Postupne som si vyskúšala rôzne práce v promo agentúrach ako ambasádor svetových značiek, prácu na eventoch a exhibíciách, pomáhala som tiež organizovať podujatia pre česko-slovenskú komunitu v Londýne, kam sme pozývali hudobníkov zo Slovenska a Čiech. Okrem toho som tri roky pracovala pre univerzitu ako Student Learning Assistant, čiže som poskytovala pomoc mladším študentom s ich štúdiom. Vďaka rozmanitým prácam som dokázala byť finančne sebestačná, získavala som množstvo skúseností a precestovala každý kút Londýna.

Vďaka flexibilnému a praktickému systému výučby na britských univerzitách som stíhala popri škole aj pracovať a stále dosahovať vynikajúce študijné výsledky. Školu som mala väčšinou tri dni v týždni a zvyšný čas som si naplánovala podľa seba – na individuálne štúdium, skupinové práce na projektoch a brigády. Najviac ma na štúdiu bavilo, že britské univerzity nemajú ústne skúšania a študentov hodnotia hlavne na základe praktických úloh, ktoré sú úzko spojené s tým, čo by študenti robili reálne v danej práci. Na mojom odbore umeleckého manažmentu sme od prvého ročníka organizovali koncerty a neskôr festivaly, ja som postupne začala manažovať aj divadelné projekty.

Prepájanie viacerých aktivít pozitívne ovplyvnilo moje schopnosti v time-managemente a tak trochu ma donútilo skoro sa osamostatniť. Moji lektori a univerzita boli vždy veľkou oporou a vedeli mi poradiť vo všetkých smeroch. Nikdy mi nevraveli, aby som sa sústredila len na učenie, práve naopak, povzbudzovali ma v tom, aby som sa venovala všetkému, čo ma baví a spolu to prepájala, napokon moju snahu vždy veľmi ocenili.

Dnes robím všetko, čo ma baví, mám priateľov a kontakty po celom svete a neľutujem, že som otvorila dvere do sprvu desivého sveta. Tieto dvere mi zostávajú otvorené aj naďalej, teším sa na budúcnosť a som rada, že prostredníctvom mojej práce môžem tieto pomyselné dvere otvárať aj ďalším mladým ľuďom.

Simona

Absolventka
MSc (Hons) Innovation Management and Entrepreneurship, Middlesex University

BA (Hons) Music Business and Arts Management

Facebook