Financovanie

Veľká Británia je najdostupnejšou anglicky hovoriacou destináciou pre vysokoškolské štúdium. Vo Veľkej Británii sú vysoké školy na rozdiel od Slovenska spoplatnené. Britská vláda však umožňuje študentom z Európskej únie financovať štúdium formou dostupnej študentskej pôžičky za rovnakých podmienok ako ich majú aj rodení Briti. V Británii sa táto forma financovania štúdia považuje za úplne bežnú a normálnu.

Fakty o študentskej pôžičke

  • Školné nebudeš splácať skôr než nasledujúci rok po ukončení štúdia.
  • Splácať školné začneš až v momente, kedy Tvoj príjem presiahne £25,000 hrubého príjmu ročne (cca € 2,400 mesačne). Ak Tvoj príjem zarobený vo Veľkej Británii klesne pod túto hranicu, splácanie školného sa pozastaví.
  • Výška splátok bude závisieť od Tvojho príjmu. Každý rok splácaš 9% z príjmu nad £25,000 ročne.
  • Ak po vyštudovaní z Veľkej Británii odídeš, závisí výška splátok na stanovenej úrovni príjmu, kde žiješ. Na Slovensku je to pre tento rok £15,000 ročne (cca € 1,400 mesačne).
  • Po 30 rokoch je akýkoľvek nesplatený zostatok anulovaný.
Tvoj ročný prijem < £25,001 £27,000 £30,000 £35,000 £40,000
Mesačná splátka nesplácaš £15 £37 £74 £112

BREXIT NEZNAMENÁ KONIEC PÔŽIČIEK

Student Loan Company vo svojom vyjadrení potvrdila, že študenti, ktorí už študujú na britských univerzitách a študenti, ktorí budú nastupovať v školskom roku 2019/ 2020, majú nárok čerpať výhody študentských pôžičiek po celú dobu ich štúdia. A to všetko za rovankých podmienok ako doteraz, bez ohľadu na dôsledky Brexitu. Viac informácii sa dozviete na našom blogu.

Náklady na pobyt v UK

Pre väčšinu britských študentov je bežné mať popri škole prácu na čiastočný úväzok. Nakoľko väčšina našich študentov hovorí po anglicky, nie je problém brigádu získať. Aj napriek tomu radíme študentom, aby začali pracovať najskôr po prvom mesiaci, čisto z dôvodov, aby mali dostatok času zvyknúť si na nové prostredie. Študentské platy sú vo Veľkej Británii veľmi slušné, študenti priemerne zarábajú 8,29 €/hod.